Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co potřebujete když se chystáte začít běhat?

18. 10. 2007

Běhání je jedním z nejlevnějších sportů. V podstatě se dá říct, že kromě správných bot není potřeba vůbec nic. Samozřejmě dnes už existují různé technologie na výrobu oblečení a doplňků, které běh zpříjemňují.... Důležité je myslet při výběru vhodného Obrazeksportovního oblečení především na své zdraví a pohodlí a přizpůsobit ho také podmínkám ve kterých běháme. Např. pro běhání v zimě jsou vhodné specielní materiály které neprofouknou, odvádí pot a rychle schnou. V chladném počasí je třeba dbát na teplo a i když se organismus při běhu zahřívá a my zimu nevnímáme, pro naše svaly a šlachy hrozí nebezpečí prochladnutí a zánětu. Oblečení vhodné pro běhání je dnes dostupné ve všech sportech nebo specializovaných obchodech. Daleko důležitější ale je vhodná obuv.

  

Jak si vybrat správnou obuv na běhání?

 

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Běhání

Nákup vhodné obuvi: zapomeňte na předsudky vnucené konzumem - neexistuje nic jako "vhodná značka" nebo "nejlepší model".

Každý běžec je individualita a proto musí brát především ohled na svůj běžecký styl. Docela lehko se může stát, že obuv za 1500 udělá lepší službu než model za 3500 Kč.

Prvním krokem při výběru běžecké obuvi je zejména určení typu vaší nohy. Většina běžců trpí zvýšenou supinací (vytočení ven) popřípadě pronací (vtočení směrem dovnitř). Tyto abnormality mohou způsobit dokonce zranění.

Při zvýšené supinanci není noha tolik ohebná v kotníku a velmi špatně snáší nárazy. Vhodná obuv by měla mít vhodnou výstuhu, která tlumí nárazy.

Při zvýšené pronanci je kotník velmi flexibilní až nestabilní, z tohoto důvodu je nutné ohlížet se po obuvi se zvýšenou kontrolou stability. Taková bota by měla mít anti-pronanční výstuhu uprostřed vnitřních stran a paty.

Několik tipů při výběru běžecké obuvi:

  • vhodná velikost znamená, že můžete pohodlně hýbat všemi prsty
  • pata by neměla klouzat ani tlačit
  • zkuste se v botách proběhnout
  • zkuste si několik typů běžecké obuvi
  • dobrá obuv by měla snést až 1000 km běhu
  • dejte pozor nejen na délku ale také na šířku obuvi 

Kromě obuvi jsou velmi důležité vhodné ponožky. Vyplatí se použít bavlněné nebo investovat do funkčích materiálu které odvádí pot. V žádném případě nedoporučujeme syntetické materiály.

 

 

Obrazek

 Obrazek